Святкування 150-літнього ювілею Всеукраїнського товариства «Просвіта» в Надвірнянському коледжі НТУ

Блажен, хто сіє у народі

Зерно «Просвіти» на землі,

Зерно любові, миру, згоди

В громаді, хаті і сім'ї

У літературно-просвітницькій вітальні – читальній залі бібліотеки Надвірнянського коледжу НТУ – відбулася урочиста зустріч, присвячена 150-річчю від дня народження Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка.

Савчинець Г.Д., ведуча святкової зустрічі, у вступному слові відзначила роль осередків «Просвіти» у згуртуванні українського народу, піднесенні його освітньо-культурного рівня, збереженні національної самобутності на шляху до незалежності.

Свягла В.Ф., викладач суспільних дисциплін, подав історичну довідку про заснування 8 грудня 1868 р. у Львові товариства «Просвіта» та пройдений шлях, визначив її неоціненну роль у збереженні національних духовних цінностей, оскільки просвітяни несли світло в народ. На їхньому півторастолітньому шляху діяльності, сповненому випробувань і перешкод, чимало створено бібліотек, хат-читалень, друкарень, книгарень, народних театрів, музеїв, громадських об’єднань, гуртків, хорів, дитсадків, українських шкіл.

Поряд із духовенством, інтелігенцією плідну просвітницьку діяльність провадили студенти, які ішли в народ із своїм молодечим запалом і творчістю. Ось і тепер студенти-правознавці, учасники зустрічі, теплим струменем зігріли серця присутніх. Повпа Ольга та Данилюк Богдана, студентки групи П-31, поділилися власним творчим надбанням, задушевно продекламувавши авторські вірші про Україну.

Від слова – до фактів… Присутні з цікавістю ознайомилися із документами та фотографіями про факт створення 8.12. 1868 р. у Львові товариства «Просвіта». Цікавою сторінкою історії організації є подвижницька діяльність товариства «Просвіта» на теренах Надвірнянщини. Заступник голови Надвірнянської «Просвіти» Ганна Михайлівна Мохнач розповіла про це, зокрема про діяльність під час Революції Гідності, співпрацю із студентами коледжу, про збір коштів, продукції для учасників Майдану, про підтримку наших воїнів на Сході України в боротьбі за незалежність і територіальну цілісність Батьківщини. Ганна Михайлівна продемонструвала альбом про діяльність просвітян і звернулася до студентів. Вона побажала їм бути патріотами, активними захисниками національної ідеї і створити молодіжний осередок «Просвіти» на базі Надвірнянського коледжу.

Свято зустрічі логічно підійшло до оптимістично-трагічного моменту ­– спогаду Г. Савчинець про Небесну Сотню, яка увійшла у вічність під ореолом слави борців за незалежність України. Наше майбутнє – діти, молодь, і їм реалізовувати, втілювати в життя демократичні ідеї, наближати європейське майбутнє України. На жаль, колесо історії повернулося так, що наш ближній сусід, який іменував себе старшим братом і обіцяв підтримку Україні в час відмови від ядерної зброї, зазіхає на нашу територіальну цілісність і загрожує нашій суверенності. Ці слова Г. Савчинець підсилила пісня «Не твоя війна», виконана Яною Русіновою.

Ведуча підвела підсумки святкової зустрічі: «Зараз ми живемо у складний,  трагедійний, але й щасливий час національного відродження, відкритого інформаційного простору. Народ наш пережив часи тотальної русифікації, коли за будь-який прояв патріотизму вішали ярлики націоналізму, гнали у тюрми і табори. Плідна діяльність товариства «Просвіта» допомагала зберегти українську мову, націю, самобутню культуру. Ми звертаємося до Бога із мольбами про збереження суверенітету і територіальної цілісності нашої Батьківщини».

«Пісня про Україну» завершила цю наснажливу зустріч з нагоди ювілейного свята – 150 річниці плідної діяльності Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка.

JoomShaper