Заходи циклової комісії суспільно-філологічних дисциплін, присвячені 100-річчю Західноукраїнської Народної Республіки

 

З А Х О Д И

циклової комісії суспільно-філологічних дисциплін,

присвячені 100-річчю

 Західноукраїнської Народної Республіки

 

З метою відзначення 100-річчя ЗУНР:

1. На заняттях з історії України висвітлити події, пов’язані з боротьбою західноукраїнського населення за побудову Української соборної держави.

                                                       Листопад 2018 р.

                                                       Викладачі історії України

2. Розробити історичний матеріал на тему «Листопадовий зрив» для керівників студентських груп.

                                                       До 01 листопада 2018 р.

                Свягла В.Ф.

3. Організувати та провести «Круглий стіл», присвячений 100-річчю ЗУНР «Станіслав – столиця ЗУНР».

                                14 листопада 2018 р.

Викладачі ЦК, краєзнавці району

 Голова ЦК суспільно-філологічних дисциплін Н.В. Багрійчук.


100-річчя ЗУНР

«ЛИСТОПАДОВИЙ ЗРИВ»

Коли пізньою осінню 1918 р. у Східній Україні вирішувалася доля гетьманської держави Павла Скоропадського, на Заході України визрівали події, які переносили українське питання у зовсім іншу площину. Вступ галичан у визвольні змагання надавав цьому процесові нових якісних рис.

Невелика за територією та населенням Галичина дала українській революції цілу когорту національно свідомих лідерів, які на відміну від своїх наддніпрянських колег, менше захоплювалися утопічними соціалістичними ідеями, а більше були віддані ідеї державного правопорядку.

Потерпівши поразку у Першій світовій війні (1914 – 1918 рр.) та з метою зберегти імперію, новий цісар Австро-Угорщини Карл видав маніфест, у якому пропонувалося народам, що входили до складу Австро-Угорської імперії, створити власні сейми (парламенти). Мова йшла про реорганізацію Австро-Угорщини у федерацію.

18 жовтня 1918 р. українські посли до австрійського парламенту, депутати галицького та буковинського сеймів, лідери політичних партій, екзархи УГКЦ утворили у Львові Українську Національну Раду на чолі з Є. Петрушевичем, яка після переможеного збройного повстання 1 листопада 1918 р. у Львові взяла владу у Галичині. 9 листопада 1918 р. УНР сформувала уряд – Державний секретаріат, на чолі якого став К. Левицький. 13 листопада 1918 р. проголошено назву держави – Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР) зі столицею в м. Львів. Молода держава народжувалася в умовах польсько-української війни, оскільки відновлена претендувала на галицькі землі.

21 листопада  1918 р. польська армія захопила Львів. Влада ЗУНР переїхала до Тернополя, а 2 січня 1919 р. – до Станіслава (Івано-Франківськ).

 22 січня 1919 р. на Софіївському майдані, у Києві, проголошено Акт Злуки ЗУНР та Української Народної Республіки (УНР), який законодавчо затвердив Трудовий конгрес (парламент) УНР.

 23 січня 1919 р. Західна Україна ввійшла до складу нової держави як західна область УНР (ЗО УНР). Але до повної уніфікації справа не дійшла. На жаль, це був формальний політичний договір, а не державно-правовий. Надалі залишалося дві держави, два уряди, дві армії, дві внутрішні і зовнішні політики.

Завершальним акордом польсько-української війни стала Чортківська офензива (контрнаступ), широкомасштабна наступальна операція Української Галицької армії (УГА), яка відбулася 8-28 червня 1919 р. під командуванням генерала О. Грекова. Але нестача зброї, боєприпасів, продовольства, посилення міжнародного тиску змусили УГА залишити Галичину і перейти на територію УНР. У липні 1919 р. Східна Галичина опинилася під польською окупацією. ЗУНР перестала існувати.

Рівно через 20 років перемога Польщі у 1919 р. обернулася для неї великою поразкою. Тоталітарні держави СРСР та нацистська Німеччина здійснили в 1939 р. четвертий поділ Польщі, в результаті якого вона перестала існувати як суверенна держава.

Українці виявилися єдиною нацією в Австро-Угорській імперії, які не змогли створити власну державу.

Немає сорому в тому, щоб зазнати поразки у боротьбі за свободу. Ця поразка стала джерелом нового духовного оновлення, підняла на боротьбу нові покоління українців. І як вінець цієї боротьби – 24 серпня 1991 р. на політичній карті світу постала незалежна, суверенна, соборна Українська держава.

 

СЛАВА УКРАЇНІ!                           

     

                                    В. Свягла, викладач-методист

                                     Надвірнянського коледжу НТУ,

                                          голова обласного методоб'єднання

                                                             викладачів суспільних дисциплін

                              ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації,

     член НСЖУ

JoomShaper